Процедура ІКСІ
Техніка проведення процедури ІКСІ
ІКСІ проводять в день отримання яйцеклітин або на наступний день у разі неможливості самостійного запліднення. До проведення ІКСІ видаляються клітини променистого вінця (“Фізіологія зачаття”), що оточують яйцеклітину. Процедура проводиться тільки на зрілих яйцеклітинах за умови наявності першого полярного тільця.
Сперматозоїди для ІКСІ отримуються з еякуляту або хірургічним шляхом. За допомогою мікроінструментів при багаторазовому збільшенні вибирається сперматозоїд з хорошими показниками якості. Він розміщується в мікроголці, якою проколюють блискучу оболонку яйцеклітини, після чого сперматозоїд потрапляє в цитоплазму яйцеклітини. Так здійснюється запліднення всіх яйцеклітин, отриманих в результаті пункції.
Етапи проведення процедури ІКСІ
- Іммобілізація сперматазоїда – сперматозоїд знерухомлюється шляхом перетирання його хвоста.
- Засмоктування сперматазоїда в спеціальну голку.
- Закріплення ооцита на присосці.
- Прокол ооцита і відсмоктування невеликої кількості ооплазми.
- Ін’єкція сперматозоїда разом з ооплазмою.
Імовірність запліднення після ІКСІ
Показники настання запліднення після ІКСІ коливався від 20% до 60%. Існує ймовірність того, що яйцеклітина не заплідниться. Це може бути пов’язано з труднощами процедури ІКСІ (ймовірне пошкодження яйцеклітини), або з якістю статевих клітин. Наприклад, обрані сперматозоїди для проведення ІКСІ мають хороші зовнішні якісні показники (рухливість і будова) і в той же час містять хромосомні аномалії. Якісні характеристики яйцеклітин теж дуже впливають на результат ІКСІ.
У середньому частота запліднення яйцеклітини після ІКСІ практично не відрізняється від результатів звичайної програми ЕКЗ і складає 30-35%.
Умови успішного ІКСІ
- Отримання рухливих сперматозоїдів з еякуляту або яєчка чоловіка.
- Наявність якісних ооцитів у жінки.
Частота настання вагітності після проведення ІКСІ падає при двох досить рідкісних станах – це відсутність рухомих сперматозоїдів і глобозооспермія.
Cтупінь тяжкості чоловічого безпліддя не впливає на ймовірність успіху ІКСІ. Також не виявлено впливу на результат ІКСІ таких показників як кількість, рухливість і морфологія сперматазоідов.
Генетичний ризик ІКСІ
Найбільш складною проблемою при проведенні ІКСІ для лікування чоловічого безпліддя є можлива передача потомству генів з дефектами. Тому перед проведенням ІКСІ необхідний попередній генетичний скринінг, що дозволяє визначити наявні аномалії.
Проведення процедури ІКСІ не здатне призвести до генетичних порушень у потомства. Але генетичний багаж, внесений безплідними батьками, позначається на репродуктивному здоров’ї майбутніх поколінь.
Великі надії у вирішенні цієї проблеми покладаються на метод передімплантаційної генетичної діагностики, що дає можливість аналізу конкретного ембріона на предмет хромосомних або генних відхилень на стадії 6-ти і більше бластомерів.
У яких випадках слід проводити ІКСІ?
Метод ІКСІ дозволяє завагітніти при серйозних і навіть невиліковних формах чоловічого безпліддя – наприклад, при виявленні поодиноких сперматозоїдів або коли сім’явиверження відбувається ретроградно: сперма потрапляє не назовні, а в сечовий міхур. В останньому випадку життєздатні сперматозоїди можна знайти в осаді сечі і провести запліднення за допомогою ІКСІ. Буває, що сперма взагалі не містить сперматозоїдів. Тоді, щоб отримати їх для ІКСІ, проводиться біопсія або пункція яєчка. Раніше єдиним виходом у такій ситуації було використання донорської сперми, але метод ІКСІ дозволяє отримати генетично рідну дитину.
Згідно з наказом МОЗ РФ від 26 лютого 2003 р. N 67 “Про застосування допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ) в терапії жіночого і чоловічого безпліддя” показаннями для проведення методу ІКСІ є такі стани:
- азооспермія – відсутність сперматозоїдів в еякуляті;
- олігозооспермія – зниження концентрації сперматозоїдів (менше 2 млн / мл);
- астенозооспермія – менше 1 млн активних сперматозоїдів в 1 мл еякуляту;
- тератозооспермія – менше 5% сперматозоїдів нормальної будови;
- патологія сперми;
- наявність антиспермальних антитіл в еякуляті (MAR-тест більше 50%), які перешкоджають природному заплідненню навіть у випадках нормальної концентрації сперматозоїдів;
- відсутність або незадовільне запліднення яйцеклітин в попередній спробі ЕКЗ.
Тобто, показаннями для виконання ІКСІ в програмі ЕКЗ є таке зниження показників спермограми, коли кількість і якість сперматозоїдів неспроможна самостійно проникнути в яйцеклітину і запліднити її.
Багато клінік, опираючись на свій досвід, збільшили кількість можливих показань для застосування ІКСІ:
- дуже великий відсоток аномального, поліспермного (коли в яйцелітину проникають два або більше сперматозоїдів) запліднення при стандартному ЕКЗ за першої спроби;
- після кріозаморожування яйцеклітин;
- при проведенні програми in vitro дозрівання ооцитів;
- при виконанні деяких видів передімплантаційної генетичної діагностики.